gru
Porady dotyczące mycia silnika
Sprawny silnik to podstawa naszego samochodu. Dbanie o niego to nie tylko dostarczanie olejów, czy płynów chłodniczych. Ważne jest także jego mycie, dzięki któremu przecież możemy wykryć ewentualne wycieki, które w końcu mogłyby doprowadzić do awarii. Jednak mycie silnika to nie taka prosta sprawa. Przy tej czynności należy zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.
Istnieje wiele rad, jak prawidłowo i z zachowaniem bezpieczeństwa sprawnie umyć silnik samochodu. Przede wszystkim nie można myć silnika kiedy jest gorący. Zawsze należy dać mu trochę czasu na schłodzenie się. Kiedy spryskamy rozgrzany motor, zaraz po jeździe może to doprowadzić do poważnej awarii (uszkodzenie chłodnicy, pęknięcie katalizatora), ale także negatywnie wpłynie na nasze zdrowie- będą przecież opary z cieczy.
Przy myciu silnika powinniśmy zabezpieczyć wszystkie elektryczne i elektroniczne elementy. Nie można ich narażać na kontakt z jakąkolwiek cieczą. Chodzi tutaj o takie części jak bezpieczniki, wtryskiwacze, cewka zapłonowa, czy sterowniki silnika.
Odradza się także korzystania z myjek ciśnieniowych, a w szczególności z bliskiej odległości. Mocno zalegający brud i plamy powinno się szorować szczotką, można kilkakrotnie używać środka czyszczącego, brud w końcu zejdzie. Po zakończeniu prac koniecznie trzeba odczekać, aż silnik na spokojnie przeschnie. Nie wolno odpalać go, gdy jest mokry. Jeżeli woda zalęgnie w zagłębieniach wtryskiwaczy, albo świec zapłonowych można osuszyć je kompresorem. Także przy spłukiwaniu należy zwracać uwagę na wloty powietrza. Tam nie można kierować źródła wody. Przy samochodach wyposażonych w instalację gazową poleca się, aby pierwsze kilometry przejechać na benzynie, gdyż urządzenia LPG bywają czułe na wilgoć.
Ważny jest też dobór odpowiedniego preparatu, czyli tego najbardziej bezpiecznego. Warto więc przed kupnem przeczytać etykietę, jego skład, a przy samym użytkowaniu stosować się do instrukcji. Zdarzają się takie sytuacje, że przy spóźnieniu się ze spłukaniem nawet o minutę, spłukane zostaną także napisy silnika, plastiki, a może i nawet zostanie uszkodzony sam silnik. Do czyszczenia na pewno nie nada się użycie szamponu samochodowego, a taki błąd popełnia niestety wiele osób. Są często także dostępne takie, które w kilka sekund rozpuszczają brud, ale zawierają one szkodliwy kwas i mogą być groźne, zostawiają także wiele plam.
Mycie silnika jest ważne. To nie tylko estetyka, zachowanie czystości. Każdy element, o którego się dba, potem działa dłużej spełniając swoje zadanie. Trudniej będzie też o awarie, które w skutkach bywają nieraz bardzo kosztowne.
Tekst: Janusz Nowaczyk
Komentarze