lut
Miski olejowe – do jakiego samochodu?
Na rynku istnieje tak wiele rodzajów samochodów, że nie sposób już wyliczać modeli czy nawet producentów z pamięci. Każdy z nich różni się od pozostałych mnóstwem rzeczy- typem, jakością, ceną czy dostępnością części oraz zamienników, jednak warto zwrócić uwagę między innymi na elementy silnika. W samochodach występują dwa systemy miski olejowej – a mianowicie – mokrej miski olejowej, który używany jest powszechnie w samochodach seryjnie produkowanych oraz suchej miski olejowej, którą można odnaleźć w niektórych samochodach sportowych oraz większości aut wyścigowych.
Mokra miska olejowa
Mokra miska olejowa doskonale spisuje się w pojazdach użytkowanych codziennie. Taki układ gwarantuje bardzo dobre smarowanie w większości przypadków. Sprawdza się także ze względu na minimalizowanie kosztów produkcji oraz swoją bezawaryjność, bowiem ma stosunkowo nieskomplikowaną budowę, a także niewielką masę. Pojemność takiej miski olejowej ma przeważnie od 3 do 7 litrów, lecz oczywiście przy większych silnikach nieznacznie wzrasta. Miska olejowa jednocześnie jest zbiornikiem, który znajduje się tuż pod silnikiem, a dokładnie pod wałem korbowym, gdzie zasysany jest olej, który pod ciśnieniem rozprowadzany zostaje do wszystkich istotnych elementów silnika. Dzięki takiej budowie nie trzeba opracowywać cyrkulację oleju z pojemnika do silnika, ponieważ miska stanowi nierozłączną część jednostki napędowej.
Silnik samochodowy – sucha miska olejowa
Jednak zastosowanie tego rodzaju miski ma wady w zastosowaniu jej w wypadku samochodów wyścigowych, gdzie pojazdy podczas na przykład pokonywania zakrętów osiągają bardzo duże przeciążenia. Wówczas konieczne jest zastosowanie układu z suchą miską olejową. W klasycznym rozwiązaniu olej przemieściłby się w jedno miejsce, w którym pompa nie mogłaby go zassać, jednocześnie pozbawiając w tym czasie silnik smarowania. Podczas wyścigów, kiedy to silniki są mocno eksploatowane taka sytuacja jest niedopuszczalna.
Różne miski do różnych samochodów
Reasumując, stosowanie suchej miski olejowej w typowym samochodzie nie ma zupełnie sensu, jeśli nie będzie on właściwie wykorzystywany. Co więcej, cena takiego przedsięwzięcia zazwyczaj przekracza dziesięć tysięcy złotych. Natomiast przy konieczności przygotowania samochodu na wyścigi czy inne niestandardowe drogi wykorzystanie suchej miski olejowej jest zazwyczaj jedyną możliwością na utrzymanie silnika samochodu w dobrym stanie i nie rujnowania sobie budżetu domowego kolejnymi naprawami pojazdu czy nawet jego wymianą.