AUTOSERCE silnik samochodowy

28
gru

Katalizator samochodowy – zasada działania, powody awarii, koszty naprawy

katalizator samochodowy

Katalizator w samochodzie nie jest podzespołem, którego awarie są często spotykane. Katalizator samochodowy spełnia rolę prostego w budowie filtra spalin wydostających się z komory spalania naszego silnika i zmierzających układem wydechowym poza nasz pojazd. Mała częstotliwość potrzeby ingerencji w katalizator w samochodzie sprawia, że duża część kierowców nie wiele o nim wie. Zatem do czego służy katalizator, jak działa i dlaczego się psuje?

Jak działa i jaką rolę spełnia katalizator?

Katalizator samochodowy umiejscowiony jest tuż za kolektorem wydechowym. Dzięki temu wszystkie spaliny trafiają do jego wnętrza, a co za tym idzie skutecznie spełnia on swoją rolę. W nowoczesnych samochodach możemy spotkać więcej niż jeden katalizator. Wynika to z coraz bardziej rygorystycznych norm emisji spalin, które dyktują organizacje ekologiczne oraz polityczne. Obudowa katalizatora ma charakterystyczny kształt spłaszczonego walca, który stanowi fragment układu wydechowego.

Kluczowa rola katalizatora czyli oczyszczanie spalin zależne jest od jego wypełnienia. W tym celu stosuje się wkłady ceramiczne lub metalowe. Struktura we wnętrzu katalizatora zbudowana jest w kształcie plastra miodu i posiada dużą ilość kanalików, którymi przepływają spaliny. Szkodliwe pierwiastki wchodzące w skład spalin naszego silnika wchodzą w reakcję z materiałem wypełniającym katalizator i są częściowo neutralizowane. Do budowy katalizatorów wykorzystywane są takie pierwiastki jak platyna, pallad oraz rod. Sprawia to, że katalizatory samochodowe są nie lada gratką dla złodziei, którzy później sprzedają je, gotowe do montażu w innym samochodzie lub złomują – co jest bardzo opłacalne.

Jakie mogą być powody awarii katalizatora samochodowego?

Katalizatory, mimo swojej prostoty są bardzo czułe na uszkodzenia, szczególnie te mechaniczne. Katalizator podczas swojej pracy mocno się nagrzewa, co sprawia że przy nagłym kontakcie z zimną wodą, materiał z którego został zbudowany gwałtownie się kurczy, a następnie kruszy jego zawartość. Po takiej sytuacji katalizator nie nadaję się już do pracy.

Innymi, bardzo szkodliwymi czynnikami wpływającymi na stan katalizatora są usterki silnika prowadzące do wyrzucania do układu wydechowego oleju, bądź niedopalonej benzyny. W pierwszym przypadku katalizator jest bardzo szybko zatykany. Paliwo trafiające do katalizatora zostaje tam gwałtownie spalone co skutecznie niszczy wrażliwe wnętrze tego podzespołu.

Jakie są koszty naprawy katalizatora w samochodzie?

Koszty wymiany katalizatora nie są wysokie, jednak jego zakup to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na cenę wpływa materiał wykorzystany do budowy tego elementu, a także rodzaj katalizatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *