AUTOSERCE silnik samochodowy

12
lip

Jak zadbać o dłuższe życie naszego silnika?

Nasz silnik narażony jest ciągle na usterki, które z pozoru wydają się być dla zwykłego użytkownika błahe i nie przeszkadzają w dalszym użytkowaniu samochodu. Z pozoru niewinne usterki mogą okazać się tragiczne nawet zabójcze w skutkach dla naszego silnika.

Jedna z ważniejszych rzeczy o jakie powinniśmy zadbać, by nasz silnik pracował z najwyższą sprawnością jest wymiana oleju silnikowego oraz jego kontrola. Przy jego doborze ważne jest, by kierować się zaleceniami producenta naszego pojazdu, zwracając szczególną uwagę na wartość lepkości oleju, jego typ (syntetyczny, półsyntetyczny, mineralny) oraz co najważniejsze do jakiego typu silnika jest przeznaczony (diesel, benzyna lub zasilanych jednostką LPG. Olej tak jak i każda część silnika zużywa się. Im większy ma przebieg, tym jego wartości smarujące zmniejszają się. Ważne jest by z biegiem czasu a co za tym idzie większym przebiegiem silnika, dobierać co raz gęstsze oleje, gdyż części w silniku zużywają się, co powoduje zwiększenie się luzów miedzy poszczególnymi podzespołami silnika. Ten proces wymusza na nas zmianę typu oleju. Samochody stosunkowo nowe jeżdżą głównie na olejach syntetycznych, lecz po przejechaniu ponad 100 tys. kilometrów wymagana jest zmiana typu oleju na pół syntetyczny. Podczas użytkowania samochodu należy również pamiętać o ciągłej kontroli poziomu oleju w silniku by nie dopuścić do jego spadnięcia poniżej dopuszczalnej normy, oraz zbyt wysokiego poziomu. Niedopatrzenie takie może nas kosztować zatarciem silnika i jego kosztowną naprawa, a nawet jego wymianą.

Kolejnym aspektem jest dbanie o stan układu chłodzenia. Jeżeli nie pracuje on na odpowiednim poziome, może grozić przegrzaniem się silnika. Ważną jest by pamiętać o zapewnienie układowi chłodzenia silnika dobrego doboru płynu chłodniczego, oraz jego uzupełnianie w razie potrzeby (co miesięczna kontrola), oraz zwracanie uwagi na temperaturę silnika gdyż czasem może okazać się że mimo iż uzupełnialiśmy jego poziom, może go zabraknąć w momencie gdy chłodnica naszego pojazdu jest uszkodzona. Producenci samochodów zalecają jego wymianę raz na dwa lata. Jeśli nie jesteśmy obyci w temacie motoryzacji i chcemy zakupić płyn chłodzący do naszego samochodu, warto zasięgnąć opinia sprzedawcy lub mechanika. Ważną wiadomością dla nas jest to że każdy płyn chłodniczy można ze sobą mieszać nie zważając na jego kolor.

Doświadczeni kierowcy wiedzą że przyczyną większego zużycia paliwa jest hamowanie na luzie. By tego uniknąć hamowanie należy rozpoczynać przy wrzuconym biegu, kiedy silnik wspiera hamulce. Zasada ta opiera się na odcięciu dopływu paliwa w momencie hamowania silnikiem. Hamowanie silnikiem zmniejsza ponadto obciążenie elementów układu hamulcowego, wpływając korzystniej na jego żywotność. Ważne jest że wciśnięcie sprzęgła powinno nastąpić w momencie, gdy nasz prędkość spadnie poniżej 20km/h, lecz nie można przy tym dopuścić by jego obroty spadły do zbyt niskiego poziomu. Silnik zacznie się dławić i staje się przesilony co powoduje jego przegrzanie się. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do wytycznych które narzuca nam producent na temat minimalnej, dopuszczalnej wartości obrotów silnika oraz prędkości przyporządkowanej każdemu biegowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *