Olej spełnia istotną rolę w naszym samochodzie. Służy on do smarowania elementów ruchomych znajdujących się we wnętrzu silnika, dzięki czemu zapobiega ich uszkodzeniom. Olej tworzy na tych podzespołach cienką i tłustą warstwę dzięki czemu tarcie jest znacznie minimalizowane. Obowiązkiem kierowcy jest zadbanie o jego jakość oraz terminową wymianę. Zaniedbanie tego procesu może powodować przykre w skutkach awarie.
Rodzaje olejów silnikowych
Podstawowy podział olejów silnikowych obejmuje oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Najlepszy z nich bez wątpliwości jest tzw. syntetyk. Ma bardzo dobre właściwości smarujące i stosowany jest w praktycznie wszystkich nowoczesnych samochodach. Oleje półsyntetyczne oraz mineralne stosowane są w starszych modelach samochodów oraz silnikach, które w znacznym stopniu go zużywają.
Jaki olej wybrać i co ile go wymieniać?
To, jaki olej powinniśmy stosować w naszym samochodzie zależy od producenta pojazdu. Określa on zarówno rodzaj, jak i parametry, a także maksymalny dozwolony przebieg, który możemy przejechać bez zmiany. Obecnie najpopularniejsze są oleje syntetyczne o parametrach 5W40 oraz 10W30. Są odpowiednie dla największej ilości produkowanych i poruszających się po naszych drogach samochodów. Aby zachować odpowiednie właściwości smarne naszego oleju musimy starać się, by w silniku była jego odpowiednia ilość, był terminowo wymieniany, a co najważniejsze nie możemy dopuścić do mieszania się oleju z innymi płynami. Często zdarza się, że silnik z czasem traci swoją szczelność i do oleju przedostaje się paliwo lub płyn chłodniczy. W takim wypadku powinniśmy jeszcze częściej wymieniać olej niż zaleca to producent, ponieważ wraz z jego rozcieńczeniem spadają właściwości smarne i silnik może powoli się zacierać.
Wybierając olej dla naszego silnika zawsze kierujmy odpowiednią dla jego potrzeb specyfikacją, ale także jakością. Opisywana jest za pomocą różnych standardów API (Amerykański Instytut Naftowy) oraz ACEA (Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów). Im wyższy standard produkcji danego oleju, tym lepiej będzie spełniał swoje zadania i będzie bardziej odpowiedni dla naszego silnika.
Podsumowując, zawsze starajmy się dbać o stan oleju w silnikach naszych samochodów. Jest on bardzo ważnym elementem, odpowiedzialnym za prawidłową pracę oraz bezawaryjność silnika. Podejmujmy świadomy wybór i wybierajmy dobrej jakości oleje, monitorujmy ich ilość w silniku, a w razie problemów udajmy się do specjalisty, który z pewnością pomoże nam rozwiązać jakikolwiek problem.